Vzhledem k tomu, že se zajímám o počasí a elektroniku zároveň, přišlo mi, když jsem lehce zavadil o článek na internetu o lovu radiosond, že je to cool. Zprvu jsem si říkal, že někdy bych to zkusil, ale následně jsem to odložil bokem a po čase zapomenul. Osud tomu tak asi přál, že po nějaké době jsem se při náhodné konverzaci s kolegou, když jsem byl v Praze, dozvěděl, že on radiosondy loví a dokonce už i nějaké ulovil. To byl pro mě spolu s mým rostoucím zájmem o objevování tajů RF záležitostí startující impulz, po němž jsem se začal o lov více zajímat.
V současné chvíli mám za sebou pár nezdárných pokusů, ale jde vidět progress od naprostého neúspěchu při ztrátě signálu až po téměř zdárné ulovení, jemuž bránila jen výška poměrně mohutného smrku na kraji lesa.
Pro začátek by bylo dobré si ujasnit, o čem vlastně mluvím. Aby meteorologové mohli tvořit předpovědi počasí, musí se spočítat numerické modely. Ty ovšem výstupy nevykouzlí jen tak z ničeho, potřebují nějaké vstupy, které mimo staniční měření, družicové a radorová data obsahují i sondážní měření vertikálního profilu atmosféry. To se získá tak, že se v pravidelné časy (u nás v 0 a 12 h UTC) vypouštějí heliem nafouknuté latexové balóny s připevněným měřícím zařízením, které kontinuálně během letu sbírá a co vteřinu odesílá údaje o teplotě, vlhkosti a tlaku vzduchu spolu s daty z GPS přijímače, podle kterých se zjistí pozice a následně i údaje o větru. Jsou z toho pak tyto cool grafy:
Celé zařízení vypadá nějak takto:
Zajímavé pro elektro nadšence může být, že srdcem je mikrokontrolér STM32F103, které je možné přeprogramovat.
Oficiálně na této stránce CHMÚ mají napsáno, že sondy jsou většinou na jedno použití a že je sbírá v případě, že najeví známky poškození (což se stane málokdy) nebo pokud mají připojený box na měření ozonu.
Oproti lovu žen má lov radiosond značnou výhodu ve svých jasných nárocích. Člověk potřebuje směrovou anténu, softwarově definované rádio, případně vysílačku. Níže shrnu, jaké vybavení používám já:
Používám Yagi anténu designovanou na frekvenci 401 MHz podle této stránky. Mám ji vyrobenou z cca metrové hliníkové čtvercové tyče o délce strany 1,5 mm a hliníkovách tyčí s r=3 mm. Ovšem, na dipól bych doporučil raději měděný drát, který se výrazně lépe formuje do co nejpřesnějšího tvaru. Na konstrukci jsem si na 3D tiskárně vytiskl různé plastové držáčky, aby mi zjednodušily konstrukci.
A takto má anténa vypadá:
Používám úplně nejobyčejnější RTL-SDR USB dongle původně určený pro příjem televize. Upravil jsem si původní konektor na SMA, přidal chladič a zakrytoval kusem plechu.
Sice není nutností, ale je výrazně praktičtější při dohledávání, protože člověk nemusí chodit s notebookem. Já používám asi nejlevnější PMR vysílačku na našem trhu a to Baofeng UV-5R. Vlastně stačí cokoliv, co dokáže příjmout signál na frekvenci okolo 401-403 MHz a demodulovat to jako NFM (Narrow-band FM)
Vzhledem k tomu, že jsem linuxák a pro linux není program Sondemonitor, který je hojně využívaný ostatními lovci, hledal jsem alternativy. Existuje RS dekodér z tohoto repozitáře, který si člověk zkompiluje a sype do toho audio z nějakého SDR softwaru, např. GQRX. Sice to funguje, ale neposkytuje to dostatečné pohodlí.
Nedávno jsem narazil na Sdrangel, což je hodně šikovný program, kde si člověk může nastavovat všelijaké dekodéry, včetně toho na radiosondy. Poznámka, která mě k tomuto softwaru naadá je, ať ji neinstalujete ze snapu, ale pomocí balíčků v releases na Githubu.
Níže se můžete podívat na video z provozu při příjmu radiosondy z Prostějova:
Odkaz na video - radiosondy